Historien om Protech

Les om vår reise – fra de første idéene som ble sådd tidlig på 90-tallet, til at vi i dag er Nordens ledende leverandør av profesjonelle 3D-printere.

Etter mere enn 30 år som flittig bedriftsbygger er Protech i dag Nordens største forhandler av 3D-printere.

På slutten av 1980-tallet treffes Anders Brask og Evald Ottosson på Karlebo, den gang Nordens største handelshus for maskiner og rekvisita til verktøyindustrien. Det var Evalds første arbeidsdag, og da han åpnet døren til Karlebo, møtte han Anders som var i ferd med å avslutte sin siste. De hilste på hverandre, og her begynte historien om Protech.

Etter noen år med samtaler og idéutveksling mellom Anders og Evald, ble frøet om å gjøre noe sammen sådd. I 1993 ble Protech grunnlagt med en forretningsidé om å selge CAD/CAM-løsninger til produserende verktøybedrifter.

CAD/CAM da og nå

Da Protech ble grunnlagt arbeidet de fleste bedrifter med 2D-CAD/CAM. 3D-CAD/CAM var en ny og unik teknologi som bare et fåtall bedrifter hadde behov for. I hovedsak var det bilindustrien som drev utviklingen av 3D-CAD/CAM fremover. Protechs første leverandør av 3D-systemer var den amerikanske produsenten CAMAX. Etter noen år forsvant CAMAX fra markedet og Protech fant isteden den engelske 3D-CAD/CAM-leverandøren Delcam.

I 1997 var Protech forhandler av Delcam’s unike 3D-CAD/CAM-løsning for snekkerverksted og verktøyprodusenter. På slutten av 90-tallet var det mange av Protechs Delcam-kunder som etterspurte et CAD-system for verktøykonstruksjon.

Ved en tilfeldighet oppdaget Protech en fransk programvareutvikler som het Missler. Missler hadde utviklet det unike CAD-systemet TopSolid som Protech introduserte i Norden i 1998. TopSolid ble raskt et av de mest brukte CAD-systemene for verktøykonstruksjon.

TopSolid har alltid kunnet tilby et bredt utvalg av spesialløsninger fer ulike bransjer. I 2006 ble en CAD/CAM-løsning lansert spesielt for møbel- og spesialsnekkerier. I løpet av de siste 12 årene har Protech etablert seg som en ledende leverandør av CAD/CAM-systemer for spesialsnekkerier, med et 80-talls nordiske snekkerverksted som kunder.

Delcam ble i 2015 kjøpt opp av det amerikanske CAD/CAM-selskapet Autodesk. Derfor er Protech i dag forhandler av CAD/CAM-systemer fra Autodesk . Protech fortsetter å lete etter nye CAD/CAM-løsninger for den nordiske industrien, og det siste tilskuddet er Autodesk Netfabb som Protech begynte å selge i 2017.

Anders Brask, CEO Protech Nordic AB.

Tok et tidlig steg inn i additiv produksjon

På midten av 90-tallet bestod verdensmarkedet av 3D-printere kun av noen hundre maskiner fra et fåtall produsenter. På Stratasys` første forhandlermøte i 1994 fikk hele verdens forhandlere plass i et lite konferanserom. I dag har Stratasys over 300 forhandlere verden over. Det er i dag beregnet at det finnes over 1 million installerte 3D-printere over hele verden.

Protech satset riktig og som en kuriositet kan det nevnes at i 1995 var Protech verdens største distributør av Stratasys 3D-printere.

Stor tillit blant sine kunder

Protechs visjon har alltid vært å hjelpe kundene med å finne den rette 3D-printeren for å møte deres spesifikke produksjonsbehov. Ved å tilby et lokalt materiallager, raske materialleveranser og tilgang til kvalifiserte serviceteknikere, har Protech bygget sterk tillit blant sine nordiske kunder. Selskapet forstår viktigheten av å sikre at kundenes 3D-printere alltid yter maksimalt.

Evald Ottosson

Miljøbevisst lederskap hos Protech

Protech har gjennom årene hatt en aktiv rolle i å øke miljøbevisstheten bland nordiske leverandører av 3D-printere. Gjennom kontinuerlig arbeid med å forbedre gjenvinning og gjenbruk av forbruksmateriale, har Protech lykkes i å minske miljøpåvirkningen fra 3D-printere. Selskapets iherdige arbeid med å øke miljøbevisstheten har ikke bare ført til konkrete resultater, men har også inspirert andre aktører på markedet til å bli mer miljøbevisste.

Xact Metal – grunnlaget for vår neste etappe

I 2019 innså Protech at det nordiske markedet var modent for metallprintere. Dette sammenfalt med lanseringen av en serie 3D-printere fra Xact Metal, en innovativ og energisk produsent fra Pennsylvania, USA. Protechs satsing på Xact Metal ble raskt et tredje ben å stå på for bedriften. Utviklingen av 3D-printere for metall skjer i en rasende fart, og med Xact Metal kan Protech tilby rimelige 3D-printere for høyytelses metallutskrifter til små og middelstore bedrifter.

Unik aktør på markedet

I løpet av de siste 30 årene har Protech vært en sentral aktør i oppbyggingen av det nordiske 3D-printermarkedet . Ingen nordiske selskaper har den samme erfaringen med å levere utstyr for additiv produksjon, noe som gjør Protech til en unik aktør i regionen. Med en lojal og kompetent stab har Protech skapt stor tillit blant sine kunder. Grunnlaget for dette engasjementet ligger i tre viktige ting Protech tilbyr kundene sine: support, opplæring og raske materialleveranser.

Anders Brask

I dag tilbyr Protech 3D-printere og CAD/CAM-system fra Stratasys, UltiMaker, Xact Metal og TopSolid.

Kontaktskjema

Fyll inn kontaktopplysningene dine, så kontakter vi deg så snart vi kan. Kontoret er bemannet alle hverdager mellom klokken 08:00 – 17:00.

This field is hidden when viewing the form
Dette feltet er for valideringsformål og skal stå uendret.