Etter mere enn 30 år som flittig bedriftsbygger er Protech i dag Nordens største forhandler av 3D-printere.
På slutten av 1980-tallet treffes Anders Brask og Evald Ottosson på Karlebo, den gang Nordens største handelshus for maskiner og rekvisita til verktøyindustrien. Det var Evalds første arbeidsdag, og da han åpnet døren til Karlebo, møtte han Anders som var i ferd med å avslutte sin siste. De hilste på hverandre, og her begynte historien om Protech.
Etter noen år med samtaler og idéutveksling mellom Anders og Evald, ble frøet om å gjøre noe sammen sådd. I 1993 ble Protech grunnlagt med en forretningsidé om å selge CAD/CAM-løsninger til produserende verktøybedrifter.


CAD/CAM da og nå
Da Protech ble grunnlagt arbeidet de fleste bedrifter med 2D-CAD/CAM. 3D-CAD/CAM var en ny og unik teknologi som bare et fåtall bedrifter hadde behov for. I hovedsak var det bilindustrien som drev utviklingen av 3D-CAD/CAM fremover. Protechs første leverandør av 3D-systemer var den amerikanske produsenten CAMAX. Etter noen år forsvant CAMAX fra markedet og Protech fant isteden den engelske 3D-CAD/CAM-leverandøren Delcam.
I 1997 var Protech forhandler av Delcam’s unike 3D-CAD/CAM-løsning for snekkerverksted og verktøyprodusenter. På slutten av 90-tallet var det mange av Protechs Delcam-kunder som etterspurte et CAD-system for verktøykonstruksjon.
Ved en tilfeldighet oppdaget Protech en fransk programvareutvikler som het Missler. Missler hadde utviklet det unike CAD-systemet TopSolid som Protech introduserte i Norden i 1998. TopSolid ble raskt et av de mest brukte CAD-systemene for verktøykonstruksjon.
TopSolid har alltid kunnet tilby et bredt utvalg av spesialløsninger fer ulike bransjer. I 2006 ble en CAD/CAM-løsning lansert spesielt for møbel- og spesialsnekkerier. I løpet av de siste 12 årene har Protech etablert seg som en ledende leverandør av CAD/CAM-systemer for spesialsnekkerier, med et 80-talls nordiske snekkerverksted som kunder.
Delcam ble i 2015 kjøpt opp av det amerikanske CAD/CAM-selskapet Autodesk. Derfor er Protech i dag forhandler av CAD/CAM-systemer fra Autodesk . Protech fortsetter å lete etter nye CAD/CAM-løsninger for den nordiske industrien, og det siste tilskuddet er Autodesk Netfabb som Protech begynte å selge i 2017.
Nord-Europas første 3D-printer fra Stratasys
Samtidig begynte additiv produksjon å bli tatt på alvor i Sverige. På begynnelsen av 90-tallet jobbet Anders Tufvesson og Lasse Gistorp på Verkstadstekniskt Centrum i Ystad (VTC). De var forretningsbekjente av Anders, og sammen reiste de tre på en forretningsreise til USA der de blant annet besøkte Stratasys.
Interessen for 3D-printere ble raskt vekket, og potensialet ble tydelig for Tufvesson og Gistorp. Kort tid etter fikk Protech tilliten av Stratasys til å etablere og sikre agenturet i Norden. I 1994 solgte Protech Nord-Europas første Stratasys 3D-printer til VTC. Dette ble startskuddet for en utvikling som 30 år senere har gjort Protech til Nordens største leverandør av 3D-printere.


Tok et tidlig steg inn i additiv produksjon
På midten av 90-tallet bestod verdensmarkedet av 3D-printere kun av noen hundre maskiner fra et fåtall produsenter. På Stratasys` første forhandlermøte i 1994 fikk hele verdens forhandlere plass i et lite konferanserom. I dag har Stratasys over 300 forhandlere verden over. Det er i dag beregnet at det finnes over 1 million installerte 3D-printere over hele verden.
Protech hadde troen på salg av Stratasys FDM 3D-printere, da teknologien var unik og kjentes gøy å jobbe med.
Evald Ottosson
Vi syntes rett og slett at det var en kul ting som vi så potensialet i, derfor valgte vi å ta et tidlig steg inn i bransjen.
Anders Brask
Protech satset riktig og som en kuriositet kan det nevnes at i 1995 var Protech verdens største distributør av Stratasys 3D-printere.
Ekspansjon i Norden
I begynnelsen av 2000-tallet var salg av 3D-printere en beskjeden virksomhet i Norden. Men i 2002 lanserte Stratasys Dimension, en ny serie FDM 3D-printere som ga markedet en real oppsving. Tidligere hadde en Stratasys FDM 3D-printer kostet 1,4 millioner SEK, men med Dimension kunne Protech nå tilby en raskere, mer pålitelig og bedre 3D-printer til en fjerdedel av prisen.
Det økende salget gjorde at Protech ekspanderte raskt. I løpet av de neste årene bygde Protech i Sverige opp en kompetent salgs- og serviceorganisasjon for å møte markedets voksende behov. Med den raske tilveksten av additiv produksjon i Nord-Europa, oppstod det et økende behov for lokalt personale i samtlige nordiske land. I 2004 åpnet Protech sitt første utenlandske kontor i Danmark, etterfulgt av kontorer i Norge og Finland et par år senere.
Selskapets vekst har de siste årene ligget på omkring 30 – 35 % og i dag har Protech 35+ ansatte rundt om i Norden.


Stor tillit blant sine kunder
Protechs visjon har alltid vært å hjelpe kundene med å finne den rette 3D-printeren for å møte deres spesifikke produksjonsbehov. Ved å tilby et lokalt materiallager, raske materialleveranser og tilgang til kvalifiserte serviceteknikere, har Protech bygget sterk tillit blant sine nordiske kunder. Selskapet forstår viktigheten av å sikre at kundenes 3D-printere alltid yter maksimalt.
Jag husker en kunde som sa: ‘Dere ga ikke opp, derfor fortsatte vi med dere’. Det er et bevis på at vi har lykkes.
Evald Ottosson
Miljøbevisst lederskap hos Protech
Protech har gjennom årene hatt en aktiv rolle i å øke miljøbevisstheten bland nordiske leverandører av 3D-printere. Gjennom kontinuerlig arbeid med å forbedre gjenvinning og gjenbruk av forbruksmateriale, har Protech lykkes i å minske miljøpåvirkningen fra 3D-printere. Selskapets iherdige arbeid med å øke miljøbevisstheten har ikke bare ført til konkrete resultater, men har også inspirert andre aktører på markedet til å bli mer miljøbevisste.


Alltid i forkant av den tekniske utviklingen
Protech har alltid vært i forkant når det gjelder den tekniske utviklingen innen additiv produksjon. I 2014 overtok Protech som forhandler i Norden av Stratasys’ PolyJet. Med den raskt økende utviklingen av 3D-utskriftsteknologi, begynner stadig flere bedrifter nå å finne nye applikasjonsområder for additiv produksjon.
Xact Metal – grunnlaget for vår neste etappe
I 2019 innså Protech at det nordiske markedet var modent for metallprintere. Dette sammenfalt med lanseringen av en serie 3D-printere fra Xact Metal, en innovativ og energisk produsent fra Pennsylvania, USA. Protechs satsing på Xact Metal ble raskt et tredje ben å stå på for bedriften. Utviklingen av 3D-printere for metall skjer i en rasende fart, og med Xact Metal kan Protech tilby rimelige 3D-printere for høyytelses metallutskrifter til små og middelstore bedrifter.


Unik aktør på markedet
I løpet av de siste 30 årene har Protech vært en sentral aktør i oppbyggingen av det nordiske 3D-printermarkedet . Ingen nordiske selskaper har den samme erfaringen med å levere utstyr for additiv produksjon, noe som gjør Protech til en unik aktør i regionen. Med en lojal og kompetent stab har Protech skapt stor tillit blant sine kunder. Grunnlaget for dette engasjementet ligger i tre viktige ting Protech tilbyr kundene sine: support, opplæring og raske materialleveranser.
Noe av det morsomste med vårt arbeid er tilbakemeldinger fra kunder. I den grad vi har mulighet reiser vi ut til kundene og diskuterer hvordan de bruker 3D-printeren, for så å kunne ta stilling til hvordan vi kan hjelpe dem videre i sin forretningsutvikling. Det er selvfølgelig noe som vi lærer utrolig mye av hele tiden.
Anders Brask
I dag tilbyr Protech 3D-printere og CAD/CAM-system fra Stratasys, UltiMaker, Xact Metal og TopSolid.
Kontaktskjema
Fyll inn kontaktopplysningene dine, så kontakter vi deg så snart vi kan. Kontoret er bemannet alle hverdager mellom klokken 08:00 – 17:00.